Čištění obličeje je jedna z věcí, kterou děláme denně automaticky. Až dosud, jsme si myli obličej způsobem svým vlastním, aniž bychom o tom přemýšleli. Pak se ale můžete dozvědět o tom, že vaše kamarádka si myje obličej studenou vodou, zatímco vy teplou. Co je správně? A jemný čistící krém nebo peeling? Právě na tyto a další otázky se pokusili odpovědět odborníci. Zde najdeme jejich rady krok za krokem.
Odstranění make-upu
Pokud používáte make-up, je vhodné ho odlíčit prostředkem na olejové bázi, protože jen při lehkém omývání vždy nějaký make-up na tváři zůstane. A když je tato situace dlouhodobá, může dojít k ucpání pórů a vzniku nezhledného akné. Pokud si takový prostředek budete vybírat, snažte se odolat slibům z reklam a vyberte takový prostředek, který je na citlivou pleť, s vyváženou hodnotou PH a neparfémovaný. Všechny tyto údaje najdete na obalu.
Výběr prostředků podle typu pleti
Suchá pleť
Doporučují se krémy, které budou kůži hydratovat. Skvělé jsou krémy s obsahem glycerinu nebo bambuckým máslem. Z výrobků na českém trhu je to například značka Dove. Ale na základě obalů výrobků můžeme zvolit samozřejmě nespočetné množství dalších výrobků.
Normální pleť
Pokud máte normální pleť, nebo si zkrátka nejste jistí, jakého typu je vaše pleť (máte smíšený typ pleti), používejte prostředky na olejové bázi, která z obličeje odstraní přebytečnou mastnotu, a přesto ho příliš nevysuší.
Mastná pleť
Pro mastnou pleť se skvěle hodí pěnivé čisticí prostředky. Pro extrémně mastnou pleť je vhodné poradit se s dermatologem.
Pleť se sklonem k akné
Zásadou je příliš to nepřehánět s prostředky určenými pro problematickou pleť, protože pak může dojít k jejímu vysušování a podráždění. Doporučují se exfoliační čisticí prostředky.
Aplikace prostředků
Tak už máme vybraný správný čisticí prostředek podle typu pleti, nyní už jde o to, jak ho správně použít. Vhodné je zvolit vlažnou vodu – žádný extrém (příliš horká ani příliš studená voda) není vhodný. Horká voda příliš vysušuje a dráždí pokožku, kdežto se studenou vodou se nezbavíte mastných nečistot a navíc dojde k dočasnému zatáhnutí póru, takže je nevyčistíte efektivně. Dermatologové doporučují mytí obličeje dvakrát denně.
Obličej omyjte stříkáním vlažnou vodou a poté konečky prstů aplikujte čisticí prostředek – krouživými pohyby. Zvláštní pozornost věnujte T-zóně (nos a oblast čela), poté oblasti těsně pod čelistí (na kterou se často zapomíná). Poté ho vysušte jemným ručníkem – bez drsných částí. Tento ručník pak pověste tak, aby se dobře vysušil – vlhkost je živným prostředím různých bakterií.