Každodenní pití alkoholu se po pandemii a koronavirových opatření, které omezovaly pohyb, stalo standardem pro pětinu Čechů. Roste nejen počet pravidelných konzumentů, ale také objem vypitého alkoholu. Čísla jsou alarmující, milion Čechů totiž pije problémově nebo se už přímo řadí mezi alkoholiky. Jak poznat bezpečnou hranici, kdy se ještě jedná o bezproblémové pití, které nezpůsobuje vážné zdravotní obtíže a co dělat v případě závislosti?
Bezpečné pití alkoholu neexistuje
Lidé mají mylnou představu, že existuje „bezpečné“ nebo dokonce „zdravé“ pití alkoholu. Část odborníků se totiž shoduje, že žádné pití alkoholu není zdraví prospěšné a nejzdravější je abstinence. U normálního pití se považuje za bezpečnou hranice 0,3 litru vína u mužů a asi polovina tohoto množství u žen. Vždy ale záleží také na situaci, za které pijeme. Zatímco při posezení s přáteli se jedná o příjemnou společenskou událost, pití na kuráž nebo kvůli stresu, před jízdou autem, kvůli vzniklé hádce nebo jako lék na spaní jsou vždy rizikové a mohou poukazovat na závislost.
Jak poznat alkoholika?
Potácející se postava s červeným nosem a pověstným lahváčem nebo krabičákem v ruce? Tak si lidé sice představují alkoholika, ale příznaky alkoholismu jsou mnohem širší. Především se jedná o člověka, který po dobu alespoň šesti měsíců trpí neodolatelnou touhou se napít, má sníženou kontrolu při pití alkoholu a dokáže se opíjet takřka do bezvědomí, zanedbává pracovní povinnosti nebo domácí práce, používá alkohol jako lék na úzkosti, nespavost, stres, prázdnotu nebo pitím uniká z reality všedních dnů.
Pomůže i psychoterapie na dálku
Jak se léčí závislost na alkoholu? V dnešní době není základem abstinenční léčba v léčebně, ale je nutné přestat pít nebo zásadně omezit pití alkoholu a v té souvislosti také změnit životní přístup a myšlení. Pacientům proto pomáhá psychoterapie, jejímž základem je kognitivně-behaviorální terapie. Během sezení s terapeutem dochází k odhalení příčin nadměrného pití alkoholu, k posílení sebekontroly a k odbourání stresových spouštěčů vedoucích k opíjení. Léčba může být podpořena šetrnou medikací. Závislost na alkoholu se v současné době léčí také na dálku, kdy se v rámci čtyřměsíčního programu setkává klient s terapeutem pomocí videohovoru.