Jistě jste již někdy byli u moře viděli nějaké „blázny“, kteří zároveň „surfovali“ a zároveň se drželi nějakého „padáku“ (správně draka). Tento pro mnohé z nás zvláštní sport se nazývá kiteboarding a poslední dobou začíná být čím dál tím více oblíbený mezi (nejen) mladými lidmi.

Obsah

V čem spočívá kiteboarding

Základ tohoto sportu je samozřejmě vodní plocha, na které se tento sport vykonává. K tomuto sportu je potřeba hlavně speciální prkno, které je uzpůsobeno přímo na tento sport, a tzv. tažný drak, který vám pomáhá s pohybem po vodní ploše.

Praktikování tohoto sportu už není vůbec tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jen si musíte počkat na větrný den, jinak se vám v jízdě na kiteboardu moc dařit nebude.

Klasickými destinacemi pro provozování kiteboardingu jsou samozřejmě dovolenkové destinace. S kiteboardingem se můžete například setkat ve velkém v Egyptě, v Řecku nebo na Sicílii. V této době už ale kiteboarding patří mezi docela známé sporty, takže se rozšiřuje nabídka kurzů a míst, kde si tento sport můžete vyzkoušet, ohromnou rychlostí.

Dokonce i v České republice už se tomuto sportu věnuje pár tisícovek, takže kvůli kurzům už nemusíte létat do Řecka, ale bude vám stačit třeba jednodenní výlet do Brna, Prahy, Ostravy nebo třeba Pardubic.

Typy kiteboardnigu

Možná si teď říkáte: „Ale však v Česku přeci nemáme moře?!“

Ano samozřejmě, to máte pravdu. Typů kiteboardingu ale existuje opravdu velká spousta a většinu z nich můžete provozovat i v České republice.

Máte na výběr například mezi snowkitingem, landkitingem nebo například buggykitingem.

Snowkiting, jak už sám název napovídá, je jízda na sjezdových lyžích nebo snowboardu za pomocí draka, který vás s pomocí větru táhne po sněhové ploše. Land kiting je ještě dostupnější než snowkiting. Bude vám k němu totiž stačit pouze plocha, na které se dá jezdit.

Nebudete totiž ani potřebovat klasické prkno, jezdí se totiž na prknu s kolečky podobnému skateboardu. A buggykiting funguje úplně stejně jako landkiting, akorát místo prknu s kolečky jezdíte v malém vozidlu, které bychom mohli přirovnat k tříkolce.

Jak vybrat vybavení

Ať se to může na první pohled zdát, že je kiteboarding docela levný sport a nic moc na něj nepotřebujete, opak je bohužel pravdou. A zároveň je to sport, který se řadí též mezi adrenalinové, takže i ochranné vybavení by měla být samozřejmost.

Mezi základy, jak už jsme si řekli, patří správné prkno a drak. S obojím vám ve specializovaném obchodě moc rádi poradí, existuje totiž opravdu spousta druhů.

Opravdu zajímavý typ prkna nazýváme hydrofoil, díky kterému budete moci „létat nad hladinou“. Toto prkno je specifické ploutvičkou a dlouhou nohou navíc, díky kterým můžete opět zažít úplně jiný zážitek z tohoto sportu.

Dále budete potřebovat trapézy, díky kterým budete pevně připevněni k tažnému drakovi. Tady také můžete vybírat z více druhů (sedací a bederní).

Poté by se vám mohl hodit také neopren, ochranná helma, která alespoň minimalizuje případná zranění, dále záchranná vesta nebo třeba i nůž, díky kterému můžete při zamotání lan zabránit vašemu zranění.

Kdo může kitovat?

V České republice prozatím nemáme pro kiteboarding nějaká speciální pravidla. Tento sport zde může vykonávat každý, kdo o něj bude mít zájem. V České republice není provoz tohoto sportu omezen ani tím, že byste potřebovali povolení.

Pevně věřím, že pokud jste tento sport dříve neznali, že vás alespoň zaujal, a že ho třeba na vaší letošní letní dovolené vyzkoušíte. 😊