Krakow je nejen historický skvost, ale je také druhým největším městem Polska. Nachází se na úpatí Karpat a je omýván řekou Vislou. Žije zde 1,4 milionu obyvatel.
Od března 1991 se město oficiálně dělí na osmnáct čtvrtí, z nichž každá má značnou míru autonomie v rámci samosprávy. Protože je ale toto rozdělení příliš detailní, pro naše účely si město rozdělíme do čtyř částí: centrum, východní část, západní část a jižní část.
Centrum
Old Town neboli Staré město obsahuje historickou část města, včetně Wawel – což je jakýsi hrad, který je centrem polské národní hrdosti. Tento hrad si s ničím nezadá například s Buckinghamským palácem, najdeme zde románskou, gotickou i renesanční architekturu 14. století. Toto historické centrum města je na seznamu UNESCO. Jedná se o nejoblíbenější turistickou destinaci.
Další důležitou částí Starého města je Kazimierz, což je městská část, která byla v minulosti největší židovskou komunitou v Evropě. Stojí zde synagoga Remuh, postavená roku 1557. V její těsné blízkosti je židovský hřbitov z roku 1511.
Západní část
V západní části města se nachází nejzelenější část Krakowa, zavaná Zwierzyniec. Zahrnuje les Las Wolski a Kosciusko Mound.
V této části se nachází také dva paláce: Fischer a Rutkowski. Do historie se můžeme podívat návštěvou pevnosti nazvané Fort 43a Podchruście, která je nyní zdevastovaná, v minulosti ale měla velký význam při obraně města.
Jižní část
Oblast na jižním břehu řeky Visly nazávaná Podgórze byla v době nacistické okupace změněna na židovské ghetto. Další důležitou částí jižní části je oblast Debniki, která tvoří zelenou část mezi jižní a západní částí Starého města a nachází se zde klášter Týnec.
Za zmínku také stojí bývalý koncentrační tábor v této oblasti: Auschitz-Birkenau.
Východní část
Komunisté v této části vystavěli velkolepou ocelárnu v oblasti Nowa Huta. Architektura této ocelárny je typicky socialistická: obrovské budovy obklopují zelené parky.