Pokud se vyhnete následujícím faktorům, snížíte svou chuť na jídlo. Chutě, jak prosté slovo, když se snažíte zhubnout nebo udržet si svou váhu. Pravdou je, že v důsledku chutí (na sladké, na nezdravé slané pochutiny nebo třeba pizzu), je naše snažení těžší. To ale neznamená, že s tím nejde něco udělat. Představím vám několik chyb, které děláme, a poté máme nezkrotné chutě na jídlo. To vám pomůže udržet své chutě pod kontrolou.
Šetříte na snídani
Možná, že dopoledne nemáte hlad, ale když ráno sníte nějaké kalorie, může vám to odpomoct od pozdějších chutí. Toto prokázala jedna studie, ve které obézní dívka, která snědla 350 kalorií na snídani s obsahem 13 g bílkovin, dokázala snížit své pozdější chutě na sladké a slané ve srovnání s tím, když nejedla snídaně vůbec. Vědci neví přesně proč to tak je, pravděpodobně je to zásluhou bílkovin – mohou pomoci uvolňování dopaminu, což je látka přítomná v mozku, která může pomoci ovládat chutě. Takže tip na dobrou snídani s obsahem bílkovin: 50 g tvarohu, vejce natvrdo nebo šálek vařené ovesné kaše se dvěma lžícemi arašídového másla.
Příliš velké porce
Pokud máte chuť na sušenky, vezmete si je. Sníte tři. Podle studie by však stačila jen polovina. Toto dokázal výzkum, kdy lidé, kteří dostali jen malé občerstvení jedli o 76,8 % méně kalorií. Takže si dejte jen jednu sušenku na chuť a počkejte 15 minut, až chuť odezní.
Nevolíte zdravější varianty
Chuť na sladké? Zkuste sníst misku sušených jahod. Chuť na chipsy? Dejte si pistácie ve skořápce. Zaměňování za zdravější varianty by mělo uspokojit vaše chutě. Chutě jsou krátkodobé a brzy na ně zapomenete, ale pokud si dáte zdravější variantu, uděláte něco pro své zdraví. Je to takové malé vítězství. Nezapomeňte si ale počítat porce a jíst pomalu. Postupně můžete solené pistácie nahradit nesolenými a místo jahody si dát kukuřici atd.
Nevíte, na co máte chuť
Odborníci na stravu doporučují zapisovat si své chutě. Nemusíte si vést zvláštní deník, stačí psát si to třeba do poznámek na telefonu. Pište si, na co máte chuť a v jaké jste zrovna náladě – jestli jste ve stresu, šťastní, znudění, unavení… Potom v případě, kdy budete mít na něco chuť a nevíte na co, podívejte se do deníku, a ten vám odhalí, co byste si měli vzít – něco sladkého či slaného, podle toho, co v které náladě jíte.
Nepárujete to, na co máte chuť s něčím zdravým
Chutě jsou všechno nebo nic. Buď svou touhu uspokojíte, nebo ne. Ale můžete uspokojit své chutě a přitom jíst zdravě tak, že větší část zdravých potravin spojíte s něčím, na co máte chuť. Funguje to, protože se pro vás jídlo stane zábavné a chutné, ale i tak dodá tělu potřebné živiny. Příkladem je například salát s lososem či kuřecím masem a k němu malou hrstku hranolek, nebo třeba grilované kuře a k tomu velkou misku salátu.
Pocit viny
Typický příklad – jste na narozeninách a dáte si tam kousek dortu. To u vás vyvolá pocit viny, že jste neodolali. Vědci dokázali, že pokud si místo pocitu viny dokážete vychutnat jídlo, budete mít lepší kontrolu nad svými stravovacími návyky. Pocit viny u vás může vyvolat chuť na další kousek dortu.
Zkouška vlastní vůle
Snažíte se odolávat jídlu s pomocí své pevné vůle. Pak ale selžete jednou, dvakrát – a pak už to vzdáte. Skvělou strategií proti takovému jednání je rozptýlení. Máte chuť na sladké? Běžte se na 15 minut projít ven. Pak už nebudete mít chuť na sladké vůbec (nebo jen v menší míře).
Pokušení v okolí
Nemusíte svádět mentální boj s krabicí sušenek ve spíži. Platí zde pravidlo: „Sejde z očí, sejde z mysli.“ Pokud budete mít pozdě večer chuť na tyto sušenky a nebudete je mít doma, pravděpodobně se nevypravíte ven, abyste si je koupili. Na druhou stranu, pokud vás sušenky udeří do očí pokaždé, když otevřete spíž, je až příliš snadné si aspoň jednu dát. Pokud už tedy musíte takové sladkosti mít doma, přesuňte je do zadní části spíže. Nejlepší je schovat je za krabici s ovocem, takže ovoce bude to první, co uvidíte.
Držíte dietu
Máte dobré úmysly: snažíte se zhubnout, a proto si zakážete koblihu či hamburger. Pokud jste ale na dietě, máte větší chutě než lidé, kteří dietu nedrží. Když si tedy navíc zakážete jídlo, které máte rádi, je více pravděpodobné, že selžete. Proto je lepší dovolit si sníst něco málo z těchto zakázaných potravin (ne každý den). Sníží to tak vaše chutě.