Deprese
Deprese

Spousta lidí se snaží skrývat deprese celý svůj život. Někteří lidé, kteří skrývají své deprese, je maskují velmi dobře, veselým obličejem, takže pro většinu ostatních je těžké poznat, že člověk trpí depresí. Lidé, kteří skrývají své deprese, si častokrát neuvědomují závažnost svých depresivních pocitů. Věří, že pokud budou dál žít svůj život, jak jsou zvyklí, deprese samy odezní. V několika případech to může fungovat. Ale pro většinu lidí tyto pocity vedou ke smutku a osamělosti.

Tip: Píšete vaši závěrečnou vysokoškolskou práci, nic se vám nedaří a už pomalu propadáte depresi? Nestíháte, nechce se vám, a prokrastinujete? Podívejte se na možnost vypracování diplomové práce na zakázku a hoďte starosti za hlavu. 

Deprese
Deprese

Proč tedy deprese ukrýváme? Odpovědí na tuto otázku je to, že jsme tak vychovaní, nechceme obtěžovat ostatní blízké osoby. Ale zkuste si představit, že by váš partner před vámi skrýval nějakou depresi – pomohli byste mu jistě rádi. Ale pomoci můžete, pouze když o depresi víte. Níže vypisuji několik příznaků, jak depresi poznat.

Šest příznaků deprese:

Odlišné návyky ohledně jídla, pití či spánku

Pokud se vám zdá, že osoba vám blízká v poslední době změnila způsob, jakým chodí spát, jak jí či spí, jedná se pravděpodobně o známku toho, že něco není v pořádku. Spánek je základem pro dobré zdraví – jak duševní tak i tělesné. Pokud člověk každý den nemůže spát (nebo spí příliš dlouho), jde zde zřejmě o příznak skryté deprese.

Jiní lidé se obrátí na jídlo nebo alkohol, aby se pokusily potlačit své pocity. Přejídání může pomoci někomu, kdo je v depresi – člověk má pocit, že když naplní svůj žaludek nebude ani emocionálně prázdný.

Vynucený šťastný výraz a výmluvy

Vynucený úsměv občas použijeme i sami. Pokud ale u někoho tento křečovitý úsměv je na denním pořádku, je pro něj dlouhodobě příliš náročný, a to je ten důvod, proč se člověk skrývající depresi vyhýbá lidské společnosti. Vymýšlí si různé výmluvy, proč s vámi nejít na oběd, do kina či jinam. Za touto šťastnou maskou je poměrně těžké vidět deprese, kterými člověk prochází.

Mluví více filozoficky než je normální

Když už donutíte osobu, která skrývá deprese, aby s vámi mluvila, všimněte si, že rozhovor se bude často obracet na filozofická témata, o kterých normálně nemluvíte. Takovým tématem je typicky smysl života nebo co přinesla jejich existence za užitek. Nemusí ale mluvit o negativních tématech, jako je smrt, tato témata mohou být také o hledání štěstí nebo lepší cesty v životě.

Tip: Nejen u závěrečných prací si můžete pomoci vypracováním. Můžete klidně využít i možnosti anonymního vypracování seminárních prací a zvládnout tak semestr bez stresu a depresí. 

Volají o pomoc, ale vezmou to zpět

Někdy už se člověk trpící skrytou depresí rozhodne požádat o pomoc a říct někomu o svých skutečných pocitech. Mohou si dokonce domluvit i schůzku s terapeutem. A možná se i dostaví na první schůzku s ním.

Ale druhý den se probudí, a uvědomí si, že zašli příliš daleko. Hledání pomoci proti depresi vyžaduje přiznat, že opravdu v depresi jsou. Nikdo nemá právo vidět jejich slabost.

Prožívají vše intenzivněji

Osoba, která skrývá deprese, prožívá vše intenzivněji. To znamená, že může plakat při sledování televize nebo se snadno naštve, nebo (když je to osoba, která se citově neprojevuje) začne vyjadřovat něžnosti.

Dívají se na věci méně optimisticky, než je u nich obvyklé

Lidé trpící depresemi mohou mít ve skutečnosti realističtější obraz světa kolem nich. Lidé, kteří nejsou v depresi, mají tendenci být více optimističtí. Někdy může být obtížné odhalit tento depresivní realismus.