Vlastnictví gramofonu má mnoho výhod, ale důvodem číslo jedna je zvuk. V tomto článku si povíme, proč vinylové desky zní tak dobře. Pro audiofila, který to s poslechem hudby ve špičkové kvalitě myslí opravdu vážně, je poslech gramofonu rituál, který mu umožnuje vychutnat si nejen dokonalou hudbu, ale pokochat se také nádherným obalem, z nichž některé jsou opravdovými uměleckými díly. A představte si tu čistou radost z nalezení vzácného alba v antikvariátě, obchodě s použitými hudebními nosiči či na inzertním serveru, což je pro zapáleného audiofila srovnatelné s nalezením vzácného drahokamu či svatého grálu.
Dokonalý zvuk bez komprese
To všechno jsou skvělé důvody proč si pořídit gramofon. Ale tím nejlepším důvodem pro jeho koupi je způsob, jakým zní. I na první poslech okamžitě zjistíte, že zvuk gramofonu je teplejší, plastičtější, zkrátka mnohem lepší. Hlavním důvodem, proč tomu tak je, je komprimace, respektive její absence.
S výjimkou některých bezeztrátových digitálních souborů, jako jsou nekomprimované soubory WAV, jsou totiž digitální soubory (jako jsou například MP3) komprimovány. Znamená to, že některé informace a méně slyšitelné zvuky jsou odebrány kvůli zmenšení datové velikosti. To samozřejmě neznamená, že digitální verze hudby jsou špatné. Existují různé úrovně komprese a různé kompresní algoritmy, z nichž některé jsou lepší než ostatní, ale k alespoň malé ztrátě kvality dochází u komprese vždy.
Analogový záznam nabízí stejný zvuk jako originál
Záznamy na vinylových gramofonových deskách jsou analogové – to znamená, že žádnou kompresi nepoužívají. Drážka na desce je vytvořena na základě originálního chvění zvukových vln a stejným způsobem je i přehrávána. Gramofony jsou tak schopny prezentovat dokonalý zvuk, který zní stejně jako originál.