Čeká vás zařizování nového nebo rekonstrukce starého domu či bytu? Určitě přemýšlíte nad tím, jak vše udělat co nejlépe. Máme pro vás několik tipů týkajících se výběru podlah a interiérových dveří.
Obsah
Vezměte to od podlahy
Podlaha je většinou to první, nad čím přemýšlíme, když nás čeká výběr nových materiálů do nově vznikající nebo rekonstruované domácnosti. Správně vybraná podlahová krytina je základ každé místnosti. V současné době jsou velmi moderní vinylové podlahy, které představují univerzální typ podlah.
Vinylové podlahy:
- mají velmi odolný povrch proti mechanickému poškození,
- jsou voděodolné (v případě zámkových vinylových podlah je nutno zvolit ty s voděodolným zámkovým spojem nebo celovinylové),
- dá se pod ně instalovat podlahové topení,
- jsou příjemné a měkké na došlap,
- tlumí kročejový hluk,
- snadno se udržují,
- jsou ekologické,
- nabízejí široký výběr dekorů a barev.
Vinylové podlahy nabízejí několik tříd zátěže a použít je můžete ve všech typech interiérů. Zajímavou volbou jsou do koupelen i kuchyní, kde hravě odolají zvýšené vlhkosti. O pokládce vinylových podlah v kuchyních se dozvíte více v článku Jakou podlahu zvolit do kuchyně propojené s obývákem? Rozhodně vinylovou.
Odolné podlahy do všech místností
Současné interiéry vyžadují odolné podlahy, které vydrží běžný provoz i větší zatížení v podobě zvířecích drápků, dětského dovádění, chůze v podpatcích, posouvání nábytku i nějakou tu špínu.
Vinyl nové generace – vinyl SPC Rigid – představuje velmi odolné podlahy, které odolávají jak vodě a vlhkosti, tak teplotním výkyvům, mechanickému i chemickému poškození a roztažnosti. Husté kompozitní jádro zaručuje vysokou pevnost a dlouhou životnost podlahy. O SPC vinylu si přečtěte v článku Chcete moderní a kvalitní podlahu? Řešením je nový vinyl SPC Rigid
Interiérové dveře podle vašeho vkusu
Při zařizování samozřejmě nesmíme zapomenout ani na interiérové dveře, bez kterých se neobejde žádná domácnost. Jejich hlavní funkcí je oddělit jednotlivé prostory.
Můžete mít dveře:
- plné nebo prosklené,
- falcové nebo bezfalcové,
- otočné, posuvné (podél zdi či do pouzdra) nebo skládací,
- plné, částečně prosklené nebo plně skleněné,
- jednokřídlé nebo dvoukřídlé,
- s levým nebo pravým otevíráním.
Možností je opravdu hodně. Podle toho, kam dveře vybíráte, myslete i na výběr materiálu a povrchové úpravy dveří. Tam, kde se dá očekávat jejich časté otevírání a zavírání, například u kuchyně, obýváku, toalety nebo koupelny, volte odolnější materiály (výplň: dřevovláknitá deska, povrch: lamino). V místech, kam nebudete chodit zas tak často, například do komor, ložnic nebo technických místností, můžete sáhnout po méně odolných dveřích za nižší cenu (výplň: voština, povrch: fólie).
Mezi jednu z nejodolnějších povrchových úprav dveří patří laminát. Více o laminátových dveří si můžete přečíst v našem článku Vybíráte nové interiérové dveře? Prozradíme vám, proč si pořídit laminátové.
Při výběru podlah i dveří myslete také na sladění barev. Tmavé dekory místnosti opticky zmenší a hodí se do větších místností. Naopak světlé dekory dokáží prosvětlit i stísněné interiéry. Zajímavý efekt udělá i výběr kontrastních odstínů – tmavá podlaha X světlé dveře a naopak.
Nemusíte se omezovat ani ve výběru dekorů. Na podlahy volte přírodní dekory dřeva nebo modernější imitace kamene či dlažby. U dveří můžete také volit dekor dřeva či sáhnout po jednobarevných variantách, které působí decentně. Například bílé interiérové dveře jsou velmi nadčasové a budou dobře vypadat dnes i za 20 let.
Mohlo by vás zajímat:
Bezfalcové dveře jako elegantní řešení
Jaká poškození hrozí podlahám a jak se jim nejlépe vyvarovat?