V podstatě existují jen dvě kritéria, podle kterých brýle vybíráme: vybíráme si styl brýlí, který se nám líbí a sluší nám, a pak také vybíráme brýle na ochranu očí před UV zářením. Protože právě ochrana očí je velmi důležitá, začneme právě s ní.
Sluneční brýle na ochranu před UV zářením
Cílem slunečních brýlí je v první řadě ochránit naše oči před nadměrným vystavením ultrafialovému záření. Nošením slunečních brýlí se chráníte před chorobami očí, jako je šedý zákal, rakovina a popáleniny rohovky. Hledejte brýle s označením minimálně 99 % UVB a minimálně 95 % UVA.
Nekupujte brýle, které jsou označeny jako kosmetické, protože tyto neposkytují žádnou ochranu před UV zářením. Taktéž se zaměřte na jejich odolnost proti poškrábání. U dražších modelů mohou být poškrábané čočky nahrazeny novými.
Vyberte si svůj styl
Nejprve si budete muset vybrat velikost brýlí. V dnešní době už je opravdu z čeho vybírat! Zde je několik druhů brýlí:
- Mirrorshades – v těchto brýlích se můžete vidět jako v zrcadle. Obvykle jsou v různých tvarech – pilotky nebo wayfarers.
- Aviators neboli pilotky – sklíčka jsou kapkovitého tvaru, obroučky jsou tenké. Hodí se dobře ke každému tvaru obličeje, nejlépe však k oválnému tvaru.
- Wayfarers neboli retro styl – byly populární v 50. a 60. letech. Obroučky jsou plastové a poměrně silné. Taktéž tyto brýle sluší téměř všem.
- Teashades – takzvané lenonky. Jako sluneční brýle pro ochranu očí se však příliš nehodí. Nesednou každému, hodí se pro trojúhelníkový a oválný tvar obličeje.
- Oversized (nadrozměrné) – častokrát si je spojujeme s modelkami a slavnými herečkami. Jsou velké, a proto jsou na ochranu očí jako dělané!
Vybírat můžete brýle podle tvaru obličeje. Oválnému obličeji sluší téměř všechny typy. Majitelé tohoto obličeje by se měli vyhnout příliš tlustým nebo příliš tenkým obroučkům. Čtvercový obličej potřebuje zjemnit kulatými obroučky brýlí. Kulatý obličej zase potřebuje dodat kontrast v podobě hranatých a tlustších obroučků. Protáhlý obličej si může dovolit nadměrné velikosti brýlí.