V tomto článku se zaměříme na nízkotučné potraviny, které ale nejsou o moc lepší než jejich plnotučné varianty anebo jsou ještě horší. Nepředpokládejte automaticky, že jakákoli potravina, která má na obalu napsáno „nízkotučná“, je pro vás lepší nebo vám pomůže zhubnout. Mnoho potravin označených jako „s nízkým obsahem tuku“ nebo „bez tuku“ obsahuje kalorií mnohem více než bychom očekávali. Dokazují to nedávná studie, která prokázala, že 10 % dietních potravin obsahují více kalorií než běžné potraviny – mají sice méně tuku, ale o to více cukru (v některých případech až o 40 % více cukru!). Proč tomu tak je? Když totiž odstraníte tuk, musíte přidat cukr a sůl a další nezdravé přísady, a to kvůli tomu, aby výrobek dobře chutnal. Navíc je prokázáno, že štítek „s nízkým obsahem tuku“ vede spotřebitele k tomu (zejména ty spotřebitele, kteří trpí nadváhou), že se jimi přejídají. Spíše než na nápisy na obalu se tedy zaměřte na štítky se složením potravin.
Zde je několik potravin, které se tváří jako nízkotučné:
Krůtí slanina
Co se týká obsahu tuku, je na tom krůtí slanina o něco lépe než vepřová – ale ne o moc. Krůtí slanina obsahuje průměrně 35 kalorií a 3 g tuku na jednu porci, vepřová slanina pak má 60 kalorií a 3,5 g tuku. Oba mají vysoký obsah sodíku a dusitany, které mají schopnost způsobovat srdeční potíže. Pokud se přesto odmítáte slaniny ze svého jídelníčku vzdát, měli byste jí konzumovat málo a jen jednou za čas. Používejte ji spíše jako ozdobu než jako základ jídla.
Pečivo s nízkým obsahem tuku
Nízkotučné pekárenské výrobky jako muffiny nebo pečivo nejsou o nic lepší než jejich plnotučné odrůdy. Příkladem může být například borůvkový muffin, který má v nízkotučné variantě pouze 280 kalorií (oproti 370 kaloriím plnotučného muffinu), avšak na obsah cukru je zase bohatší (36 g versus 29 g). O obsahu sodíku ani nemluvě. Ten může být až o 170 mg vyšší než u plnotučného muffinu. Pokud tedy máte rádi pekárenské výrobky, dejte si je v plnotučné variantě, ale jen příležitostně. Skvělou volbou jsou celozrnné varianty produktů.
Salát
Salát je něco, co byste měli jíst. Vyvarujte se ovšem nízkotučným variantám salátů. Tato nízkotučná varianta salátu je nízkotučná svou zálivkou. Sice tedy nemá žádný tuk, ale za hodinu budete mít zase hlad. Problém je zase v tom, že do nízkotučné zálivky je nutné přidat více cukru a ten pak způsobuje větší chuť k jídlu. Na tuku je dobré také to, že pomáhá tělu vstřebávat beta-karoten a lykopen (antioxidanty nacházející se v rajčatech, mrkvi a červených paprikách). Do salátu si tedy přidávejte plnotučné zálivky, ale domácí, bez dalších přísad a konzervantů. Skvělá je zálivka jen z balsamicového octa a olivového oleje.
Nízkotučné arašídové máslo
Ve dvou lžících arašídového másla bez tuku je jen o 10 kalorií méně, zato má o hodně více cukru, aby se dosáhlo dobré chuti výrobku. Pokud tedy vybíráte arašídové máslo, vezměte plnotučnou variantu, ale jen se dvěma přísadami: arašídy a sůl.
Nízkotučné bramborové chipsy
Kalorická hodnota nízkotučných chipsů je jen o něco málo nižší, avšak má více sodíku. Největší riziko nízkotučných chipsů je psychologické – lidé jich snědí více, než by jich snědli normálně v plnotučné verzi (a to až o 25 % více, jak prokázala studia). Totéž platí i pro ostatní slané pochutiny, jako jsou tyčinky, preclíky či rýžové koláčky. Zdravou variantou těchto pochutin jsou slané tyčinky s restovanou cizrnou nebo edamame (což jsou sójové boby), či zeleninové chipsy, které nebyly smaženy ve velkém množství oleje.
Nízkotučné ovesné vločky
I když ovesné vločky a sušené ovoce znějí zdravě, většina typů ovesných vloček s nízkým obsahem tuku se snaží propašovat cukr v jiné podobě – jako je např. rýžový sirup. Proto je vhodné, vyrobit si ovesné vločky doma – vezměte si obyčejný bílý řecký jogurt, přidejte několik lžic ovesných vloček, ořechů a sušeného ovoce (bez přidaného cukru).
Nízkotučná zmrzlina nebo zmrazený jogurt
Problém je opět stejný – menší počet tuku je nahrazen větším množství cukru. Problém je taktéž psychologický – „výrobek je nízkotučný, můžu ho sníst více“.
Nízkotučný jogurt
Nízkotučný jogurt obsahuje umělá barviva a přidané chutě, stabilizátory a více cukru. Proto se rozhodněte pro bílý jogurt, do kterého si přidejte sami ovoce nebo oříšky.