Srdce
Srdce

Spousta dnešních dívek a žen jsou schopny pro krásnou štíhlou postavu vytrpět hodně. Největším nebezpečím jsou pak diety, které slibují obrovské úspěchy za krátkou dobu – minimum potravy, maximum pohybu (ale většinou žádný pohyb a málo přijatých kalorií).

S každou plavkovou sezónou se odborníci na potravu hrozí toho, kolik žen (ale i mužů) se opět nechá vlákat do nebezpečné sítě slibů nebo nebezpečných cvičebních režimů. Spousta z nich si mohou nenávratně poškodit své zdraví.

Tyto nárazové diety nejenže nefungují dlouhodobě, ale jsou velmi nebezpečné. Jak?

Srdce
Srdce

Rychlé diety mohou poškodit vaše srdce

Rychlými dietami označujeme diety s denním příjmem nižším než 1200 kJ. Zařadit sem můžeme i očistu Master Cleanse. Tyto diety jsou založeny na mylném tvrzení, že tělo se potřebuje zbavit co nejvíce odpadních látek. Rychlá ztráta hmotnosti ale zpomaluje lidský metabolismus, což napomáhá rychlejšímu přibývání na váze po ukončení takové diety. Mimo odpadních látek se tělo zbaví i potřebných živin. Další riziko spočívá v oslabení imunitního systému a zvýšení rizika dehydratace, srdeční arytmie a vzniku stresu – který taktéž ovlivňuje zdraví srdce.

Rychlá dieta, kterou si dáte jednou za život, nepoškodí vaše srdce. Pokud budete ale zavádět takové diety opakovaně, zvyšuje se u vás riziko srdečního infarktu. Dlouhodobé diety také vedou ke ztrátě svalů – a také srdečního svalstva.

Vyvarujte se nebezpečných diet!

S postupem času se vždy stala módní určitá dieta. Například v 70. letech se rozšířila dieta nazvaná The Last Chance Diet (dieta poslední šance, nebo také tekutá dieta). Jejím zakladatelem byl Robert Linn. Tuto dietu si oblíbilo velké množství celebrit a spousta lidí je následovalo. Kupovali si potravu značky Dr.Linns, což je vlastně koktejlová strava. Přes den ale přijali pouze 300-400 kJ.

Zpočátku si lidé tuto dietu nemohli vynachválit – někteří zhubli až 5 kg za týden. Avšak brzy se začaly šířit zprávy o náhlém úmrtí uživatelů Dr.Linns (uvádí se až 60 osob). Většina těchto osob měli nějaký druh srdečního onemocnění.

Od té chvíle se experti na potravu snažili před rychlými dietami varovat svět, jak jen to šlo. Nedostatek draslíku, hořčíku, mědi jsou považovány za původce srdeční arytmie či krevního tlaku.