Džus ve vysoké sklenice skvěle vypadá, je sladký a také zdravý. Avšak to není tak docela pravda. Ačkoli nejlepší značky džusů obsahují určité živiny, horší je to s velkým množstvím cukru. Kde je rozdíl mezi jednotlivými džusy?
Nejlepší volba: Zeleninový džus
Pít zeleninu je praktické a dobré pro vaše zdraví. Lykopen v rajčatové šťávě může snížit riziko rakoviny prostaty. Řepný džus zase pomáhá udržovat krevní tlak na normální hladině. Kašovité zeleninové džusy obsahují vlákninu (ale ne tolik jako zelenina v syrové podobě) – a vláknina zabraňuje hladu. Na rozdíl od ovocných džusů obsahují zeleninové méně kalorií a méně cukru. Je potřeba si dávat pozor na sodík.
Nejhorší volba: ovocné směsi
Jedná se o šťávy, které nejsou ze 100 % ovoce, jsou doslazené a obsah ovocné šťávy je minimální. Hlavními složkami těchto šťáv jsou obvykle voda, velmi malé množství ovocné šťávy a nějaký druh sladidla (popřípadě barviva), jako je kukuřičný sirup. Co se týče jejich nutriční hodnoty – můžeme je srovnat s ostatními slazenými nealkoholickými nápoji (hodně cukru, málo živin). Voda je lepší volba.
Dilema: 100 % džusy
100 % džusy bez přidaného cukru jsou bohaté na vitamín C a draslík. Problémem je obsah cukru a kalorií. Taktéž obsah vlákniny je menší než z ovoce. Odborníci doporučují jednu porci džusu na den (což je jedna sklenice). Zde jsou vhodné příchutě džusů:
- Granátové jablko
Tento džus sice obsahuje vysoké množství cukru a kalorií, ale obsahuje spoustu antioxidantů. A síla těchto antioxidantů je vyšší než například ze zeleného čaje.
- Brusinka
Vysoký obsah vitamínu C, který je důležitý pro imunitu. Brusinka také působí jako prevence před chorobami močových cest.
- Acai
Výhodou je vysoká koncentrace antioxidantů.
- Červený grep
Obsahuje flavonoidy a antioxidanty, které jsou dobré pro zdraví srdce.
- Švestkový džus
Ulevuje od zácpy díky svému bohatsví na vlákninu a laxativa. Taktéž je plný antioxidantů, železa a draslíku.