Super potraviny jsou potraviny (většinou rostlinného původu, patří sem ale také některé ryby a mléčné výrobky), které jsou nutričně bohaté a zdraví prospěšné. Patří sem borůvky, losos, kedluben, Acai – a to je jen několik málo příkladů těchto potravin. Zatím ale nebyla stanovena přesná kritéria, podle kterých můžeme určitému druhu potraviny přiřadit nálepku „super potravina“. Nejedná se tedy o nějakou přesnou skupinu potravin, jako spíše o marketingové označení potravin, která mají určitý přínos pro lidské zdraví. Toto označení má motivovat nás, spotřebitele, k jejich nákupu. Klíčem ke zdravé stravě je ale konzumovat řadu výživných potravin ve správném množství (to znamená, že ani v nízkém ale ani ve vysokém množství).
Některé druhy super potravin
Super potraviny mají velký obsah vitaminů a minerálů, které nám pomáhají odvrátit nemoci a žít delší a zdravější život. Velké množství super potravin obsahuje také antioxidanty, které odvádějí škodlivé látky z těla ven a působí tedy jako prevence před některými nemocemi (mezi které patří i rakovina). Mezi dalšími skvělými látkami, které super potraviny obsahují, jmenujme i zdravé tuky (které jsou prevencí onemocnění srdce), vlákninu (pomáhá předcházet diabetes a zažívacím potížím) a další.
Borůvky (ale také jiné bobule jako jsou jahody či brusinky) často tvoří začátek každého seznamu super potravin. Jsou bohaté na vitaminy, rozpustnou vlákninu a flavonoidy. Flavonoidy snižují riziko některých srdečních onemocnění.
Kiwi jsou taktéž jmenovány mezi prvními super potravinami. Jeho účinky jsou velmi podobné melounům, citrusům, jablkům i hruškám – všechny mají vysoký obsah vitaminu C a jsou bohaté na antioxidanty. Kiwi obsahuje ale širší škálu živin ve srovnání s jinými druhy ovoce. Kiwi je také dobrý pro lidi, kteří trpí poruchami spánku, protože obsahují serotonin, hormon, který pomáhá navodit a udržovat spánek.
Fazole obsahují malé množství tuku, ale velké množství nerozpustné vlákniny, která snižuje hladinu cholesterolu, a také rozpustné vlákniny, která zase poskytuje delší pocit sytosti. Dále pak obsahují vitamíny a stopové prvky (například mangan).
Celozrnné výrobky nejsou na rozdíl od rafinovaných obilovin zbaveny svých živin, které jsou obsaženy v jejich slupce. Neobsahují tolik bílkovin jako fazole, ale jinak mají velmi podobné vlastnosti.
Quinoa není obilnina, ale vaří se jako ona. Je pozoruhodným zdrojem bílkovin (je označována jako kompletní zdroj bílkovin, což je v rostlinné říši velmi vzácné označení). Dále pak obsahuje spousty vitaminů, minerálních látek, vlákniny a antioxidantů.
Ořechy a semínka obsahují velké množství minerálů a zdravé tuky. Jejich nevýhodou je vysoký obsah kalorií.
Kapusta a další tmavě zelená listová zelenina (mangold, špenát, brokolice, kedluben a zelí) obsahují velké množství vitaminů A, C a K, vlákninu, vápník a další minerály.
Sladké brambory a lilek mají obdobné vlastnosti jako listová zelenina. Oba druhy potravin jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, vitaminu A a dalších živin. Protože sladké brambory (batáty) jsou přirozeně sladké, nevyžadují žádné další nezdravé potraviny – jako je máslo, smetana, která se obvykle přidává do obyčejných druhů brambor.
Losos, sardinky a makrela jsou tučné ryby bohaté na omega 3 mastné kyseliny, které snižují riziko srdečních onemocnění a mrtvice.
Exotické ovoce (například Akai, dračí ovoce, granátové jablko) jsou zdravé, ale studie zatím neprokázaly, jestli jsou zdravější než lokální druhy ovoce. Například granátové jablko obsahuje ellagitannins, látku, která má silné protirakovinné účinky. V tomto se ale granátovému jablku vyrovnají například maliny.
Přidat do seznamu bychom mohli zelený čaj, kávu, hořkou čokoládu, jogurt, olivy a další potraviny.
Kritika názvosloví
Jak už jsme uvedli, název „super potraviny“ je spíše marketingovým nástrojem. Vědci neradi tento termín používají. Prvním důvodem této kritiky je to, že samotná potravina sice může být zdravá, nicméně její zpracování už ne. Například zelený čaj je plný antioxidantů. Ale zelený čaj, který si kupujeme v lahvi, má navíc velké množství přidaného cukru. Dalším příkladem jsou celozrnné potraviny – ty jsou zpracovány tak, aby byly více přijatelné pro lidské tělo, ale pak jsou méně zdravé.
Dalším důvodem je to, že když je něco označeno jako zdravé, lidé si myslí, že to mohou konzumovat v neomezeném množství. Není tomu ale tak – všeho moc škodí!