Stévie je jedinečné složka potravy, protože je cennější tím, co nedělá. Nepřidává kalorie. Na rozdíl od jiných náhražek cukru, stévie je rostlina, nikoli chemická sloučenina.
Tato rostlina patří do rodini Asteraceae, je příbuzná sedmikráskám a ambrózii. Stévie (neboli „candyleaf“, což je v překladu sladký list) má svůj původ v Novém Mexiku, Arizoně a Texasu.
Avšak nejvíce ceněné druhy, jako je stevia rebaudiana (Bertoni) se pěstuje v Paraguayi a Brazílii, kde lidé používají listy této rostliny k oslazení jídla již stovky let. V tradiční medicíně těchto oblastí se stévie podává také k léčbě popálenin, koliky, žaludečních potíží a někdy také jako antikoncepce.
V dnešní době se s touto rostlinou setkáme na pultech supermarketů jako zdravou náhražkou cukru.
Stévie neobsahuje žádné kalorie, ale je 200 krát sladší než cukr. Avšak některé studie potvrzují, že její náhrada za cukr nevede nutně ke snížení lidské hmotnosti. Některé studie jí přisuzují pozitivní zdravotní účinky – například na vysoký krevní tlak a diabetes typu 2.
Studie na potkanech z roku 2004 ukazuje, že potkani po požití stévie měli tendence přejídat se, pravděpodobně díky sladkosti této rostliny – tělo bylo připravené na kalorie, které se s cukrem pojí, avšak ty nepřišly. Autor této studie také uvádí, že lidé používající stévii místo cukru, mohou mít zdravotní problémy týkající se nadbytku cukru, mezi které řadíme například metabolický syndrom. Ten je předchůdcem diabetu.
Další studie z roku 2010 dokazuje, že stévie v krátkodobém horizontu nepomáhá změnit stravovací návyky ani metabolismus. V rámci této studie bylo pozváno devatenáct hubených a 12 obézních lidí. Studie zjistila, že lidé, kteří užívali jídla připravená ze stévie namísto cukru neměli tendence přejídat se. Naopak měly nižší hladinu cukru v krvi a nižší hladiny inzulínu než lidé, kteří jedli cukr.