Blíží se období podzimních a zimních plískanic, sychravého počasí, brzkého stmívání, zkrátka doba, kdy to, o čem sníme, když se vracíme po mrazivém dni domů, je udělat si kávu nebo horkou čokoládu, otevřít si knížku a uvelebit se do křesla. K takové domácí idylce patří i příjemný huňatý koberec, který má jednu úžasnou superschopnost – velmi efektivně bojuje proti „zimě od nohou“.
Koberce jsou stálicí našich domácností, milujeme je kvůli jejich měkkému povrchu, hřejivému kouzlo i schopnosti zútulnit i minimalisticky chladný interiér. Aby byl koberec nejen krásný, ale i hygienicky čistý, je potřeba o něj pravidelně pečovat.
Čištění koberců – pravidelné luxování je základ, ale nestačí
Základní péči o koberce, jako je pravidelné luxování a čištění viditelných nečistot a skvrn, asi zvládáte, ale víte, že čas od času je vhodné nechat koberec vyčistit profesionálně? Co takový profesionál při čištění koberců všechno dělá a proč se to nevyrovná čištění, které provádíme sami?
Profesionál na čištění koberců v první řadě identifikuje typ vašeho koberce. Prozkoumá způsob konstrukce vláken a kobercového podkladu. Proč to dělá? Aby například předešel případnému sražení koberce nebo jeho vytažení. Jinak je třeba čistit koberce přírodní – z vlny, hedvábí, či bavlny – a jinak koberce syntetické. Také je třeba rozlišit tkaný a netkaný kobercový podklad. To vše má přímý vliv na to, jak se má koberec čistit.
Profesionálové musí identifikovat typ koberce, aby zvolili správnou metodu čištění
Profesionální čištění koberců rozeznáváme dvojí – mokré a suché. Při „mokrém“ extrakčním čištění koberců se na povrch nastříká čistící tekutina, která se následně odsává. Ne všechny koberce ale snesou takovou vlhkost. Pro ty profesionálové doporučují suché čištění. I při něm se na povrch koberce nastřikuje přípravek, který pomůže otevřít kobercové vlákno, poté se do povrchu koberce zapracuje granulát a po půl hodině se vše z koberce odstraní. Kromě koberců, které nelze tolik máčet, se tato metoda uplatňuje tam, kde není možné nechat koberec dlouho vysychat – typicky ve firmách, kde se musí co nejdříve pokračovat v práci.
Profesionálové navíc koberec i impregnují, aby se v budoucnu tak snadno nešpinil a desinfikují. To v s běžně dostupnými přístroji a čistícími prostředky sami opravdu nezvládáme. Profesionální čištění prospěje vašim kobercům – samozřejmě v závislosti na namáhání – i třikrát ročně.
—
META: Profesionální čištění koberců se nedá srovnat s domácí péčí. Takové čištění jde do hloubky, po procesu je koberec naimpregnovaný a dezinfikovaný.