Zázračný lék na rychlý růst vlasů nebyl doposud objeven; nicméně díky pokroku ve vědě dnes již víme, že existují způsoby, jakými lze tento proces docela efektivně podpořit. Ani plešatění už není v současnosti žádný neřešitelný problém. Pojďte se společně s námi podívat, co má největší vliv na zdraví vlasů a jaké existují metody v boji proti jejich nadměrnému vypadávání. Budete překvapeni, jak snadné je získat zpět hustou kštici.
Obsah
Rychlý růst vlasů zajistí dostatečný příjem vitamínu B
Mnoho lidí si myslí, že problémy s růstem a ztrátou vlasů vyřeší drahými kosmetickými přípravky. Avšak je nutno podotknout, že tento boj je ve většině případů předem ztracen. Speciální kosmetika může a také dodá vlasům lesk a hebkost.Avšak jedná se jen o povrchní úpravu, která je navíc dočasná. Abyste skutečně dosáhli nějakých výsledků, je potřeba začít u stravy, a to především u příjmu konkrétních vitamínů, jež jsou pro růst vlasů nezbytné. Mezi ty nejdůležitější patří komplex vitamínů B, zejména pak tyto druhy:
- Thiamin (B1),
- Riboflavin (B2),
- Niacin (B3),
- Kyselina panthotenová (B5),
- Biotin (B7),
- Kyselina listová (B9),
- Vitamín B12.
Nezapomeňte na důležité minerály!
Ani minerály a stopové prvky by se neměly podceňovat. Mnoho z nich má značný vliv na kvalitu vašich vlasů. Podívejte se, které jsou ty nejpodstatnější.
- Zinek – jeho nedostatek může zapříčinit vysušení a mastnou pokožku hlavy. Potřebujete-li zvýšit příjem zinku, měli byste do svého jídelníčku zakomponovat špenát, tmavé maso, nebo třeba slunečnicová semínka.
- Vápník – základní prvek pro zdravý růst vlasů. Nachází se zejména v mléčných produktech, rybách a čočce.
- Jód – prvek, který reguluje hormony štítné žlázy a zabraňuje vypadávání vlasů. Zdrojem jódu je například česnek nebo ryby.
Hlavní příčiny nadměrného vypadávání vlasů
Kromě absence výše uvedených vitamínů a minerálů má na ztrátu vlasů vliv mnohem více faktorů. U žen se jedná především o hormonální změny. Zejména těhotné ženy, novopečené maminky a dámy v klimakteriu často trpí na výrazné řídnutí vlasů. U mužů jsou na vině nejčastěji geny. Takzvaná androgenní alopecie se vyskytuje až u 60 % pánské populace a může za to právě dědičná dispozice. Mimo to však mohou být příčinou plešatění také následující faktory:
- dlouhodobý i krátkodobý stres,
- používání nevhodných kosmetických přípravků,
- přehnaná či naopak nedostatečné péče o vlasy,
- Nepřiměřená konzumace alkoholu a kouření,
- Špatné stravovací návyky
Jak řešit problém s plešatěním
Androgenní alopecie se bohužel nedá nijak ovlivnit. Je to proces, kterým si projde většina mužů a někdy také žen, jež mají tento předpoklad daný geneticky. Naštěstí existuje metoda, která vás těchto nepříjemností zbaví. Jedná se o transplantaci vlastními vlasovými folikuly, kterou využívají lidé po celém světě. Princip spočívá v odebrání štěpu z oblasti na hlavě, kde jsou vlasy ještě zdravé a husté. Tyto štěpy se následně vloží do předem vytvořených kanálků v místě lysiny. Zákrok probíhá pod lokální anestezií, takže je prakticky bezbolestný a po jeho absolvování vás ani nečekají žádná výrazná omezení. Druhý den se již můžete v klidu vrátit do pracovního procesu.
Blahopřejeme, jste na konci článku, takže teď již víte, co stojí za zdravými hustými vlasy! Nezapomeňte, že k docílení jejich rychlého růstu a zmírnění vypadávání je nezbytné řešit problém zevnitř, ne jen povrchně. Zjistili jste které vitamíny a minerály zahrnout do jídelníčku, jaké jsou hlavní příčiny plešatění, a nakonec jste se dočetli, jak potíže s alopecií definitivně a diskrétně vyřešit.
A co byste doporučili ostatním pro boj s nadměrným padáním vlasů vy? Máte vlastní zkušenosti s léčbou zničených vlasů či se samotnou alopecií? Budeme moc rádi, když se s námi o své poznatky podělíte v diskuzi!