Od té doby, co americká herečka Angelina Jolie nebo celebrita Kylie Jenner udělaly reklamu plným rtům, ne nepodobnou co do výsledku tomu,co učinila značka Maybelline pro obočí (tj. odstartovaly trend nadměrné velikosti), mnohé ženy se doslova pobláznily. Neúnavně začaly hledat nejvhodnější produkt nebo postup, který by jim pomohl dosáhnout stejně plného vzhledu rtů.
Ono totiž platí, že jakmile známá celebrita něčím zaujme, z jejího napodobování se postupně stane móda, o jejíž užitečnosti nikdo nepřemýšlí. Naštěstí plné rty jsou smyslné a ženám sluší – takže proč si je nedopřát? Často bývají takové rty výsledkem aplikace hyaluronových injekcí, ale existuje další “léčba”, která je stejně pozoruhodná (a zcela neinvazivní): tetování rtů.
Větší, i když nezvětšené
Aby bylo od počátku jasno, tetování rtů je určeno ke zvýraznění rtů, nikoliv k vytvoření skutečné plnosti. Jedná se tedy pouze o optický klam. Tento postup je navržen tak, aby dodal rtům plný vzhled, nikoliv aby zvětšil jejich objem. Funguje na principu, že méně je někdy více; opravdu chce jen podtrhnout přirozenost a nemůže a nechce vypadat nepatřičně. Naopak – z rukou profesionála vypadá lépe, než často v rychlosti prováděný domácí make up. Vzhledem k tomu, že nejvíce pigmentové barvy se vpravuje v oblasti okrajů rtu, rty vypadají, že jsou plnější.
Všechno je to o iluzi podobné tomu, když aplikujeme tužku na rty. Avšak zatímco tužkou si vytváříme jenom obrys, barvou se stínuje obsah rtu alespoň do poloviny, bez barvy zůstává pouze jeho vnitřní část. Tohle se to tužkou nikdy nepovede.
Změna barvy – dobrý nápad
Když se žena rozhodne experimentovat a zvolí permanentní make up rtů, z pochopitelných důvodů se obává nepřirozeného vzhledu a chce odstín, který je co nejbližší její přirozené barvě rtů. Potom ovšem musí počítat s tím, že jí nevydrží tak dlouho. Čím přirozenější je barva, tím častější budou nutné osvěžující úpravy – s největší pravděpodobností v ročních intervalech. Vyplatí se sebrat odvahu a zvolit o jeden nebo dva odstíny tmavší nebo světlejší barvu v závislosti na přirozeném odstínu pleti, potažmo barvě očí či vlasů.
Mírná změna vizáže nemusí být na škodu a navíc bude déle patrnější. Nicméně ani tak se občasnému obnovování nelze vyhnout. Před lety se permanentní make-up nanášel běžným tetovacím inkoustem, což často vypadalo uměle, ale výsledek byl trvanlivější. Novodobé pigmentové barvy jsou hustší, takže dodávají přírodní pudrový vzhled. Avšak po dvanácti až osmnácti měsících se z pokožky začínají odlupovat, takže dříve či později bude domalování potřebné.
Bolestivost a další drobnosti
Rty jsou obzvláště citlivé, takže pokud uvažujete o provedení tohoto postupu, možná budete chtít si připlatit za anestetikum, které zablokuje bolest. Při použití anestetika lze provést zákrok mnohem rychleji. Proces hojení trvá asi deset dní. Skvělá vychytávka pro zájemkyně permanentního nalíčení rtů pak spočívá v tom, aby si proceduru naplánovaly na čtvrtek. Tak umožní, aby přes víkend otoky splaskly. Než se vše zahojí, budou rty velmi suché a popraskané a jejich barva bude světlejší. Skutečný vmalovaný odstín se plně rozvine asi po dvou týdnech.
Jiné komplikace se při zákroku nepředpokládají jedině pokud máte sklony k oparům, ujistěte se, že užíváte léky, které brání jejich propuknutí. Přítomnost oparu by hojení výrazně zhoršila. A pak je tu ještě jedna maličkost – osoby s vysokým množstvím pigmentu by měly být opatrné, protože jejich pigment ve spojení s tetovacím by mohl rtům dodat barvu temnou víc, než by kdokoli chtěl.
Baví vás si líčit rty každý den? Jak dlouho vám perfektní nalíčení vydrží? Jak řešíte nalíčené příjem pití a jídla?