Jste plodná a ráda byste pomohla k dítěti ženám, které takové štěstí jako vy neměly? Dárcovství vajíček je obdivuhodný čin, ale nejdříve byste se měla seznámit se všemi základními informacemi. Najdete je v tomto článku.

Obsah

Kdo může darovat vajíčka?

Dárcovství vajíček může podstoupit každá zdravá žena ve věku od 18 do 33 let. Centrum asistované reprodukce vítá s otevřenou náručí především dárkyně s alespoň jedním dítětem – úspěšné těhotenství je vnímáno jako určitá garance kvality vajíček. Dítě však není podmínkou a oocyty mohou darovat i bezdětné ženy.

Lze od zákroku „cuknout“?

Podstoupíte vyšetření, lékaři konstatují, že jste vhodnou dárkyní a domluví se s vámi na termínu zákroku. Vy si to však rozmyslíte – ale co teď? Obavy nejsou na místě, protože darování vajíček je naprosto dobrovolné a kdykoliv ho můžete bez udání důvodů nepodstoupit.

Kdo se o vašem dobrém skutku dozví?

Ani v tomto směru nemusíte mít strach. Umělé oplodnění formou darovaného vajíčka je oboustranně anonymní. Dárkyně neví, kdo její vajíčka dostane, což platí také o příjemkyni. Dle platné legislativy anonymita trvá i po dosažení plnoletosti dítěte.

Jaká vyšetření vás před darováním vajíček čekají?

Prvním krokem je základní pohovor, po kterém následuje anamnéza. Lékař se vás bude ptát na prodělané choroby, alergie a související aspekty, na základě kterých si udělá obrázek o vaší zdravotní způsobilosti. Dále budete muset podstoupit běžnou gynekologickou prohlídku, na základě které lékař vyloučí gynekologické abnormality.

Nedílnou součástí procesu vyšetření je i genetické vyšetření. Probíhá formou odběru krve a pohovoru s genetikem.

Je darování vajíček bolestivé?

Před procesem odebrání dostanete několik injekcí do podkoží – ty bolestivé nejsou. Je však možné, že ke konci stimulace pocítíte podobně nepříjemný pocit jako před menstruací. Samotný odběr vajíčka probíhá velmi tenkou jehlou a rovněž není bolestivý.