Alkohol je nepřítel hubnutí, ale občasný drink může být součástí zdravého životního stylu. Spousta odporníků vidí pozitivní zdravotní účinky na jednom drinku denně (například snížení vysokého krevního tlaku). Pokud si ale dáte jeden drink denně, sabotujete své pokusy o hubnutí.
Alkohol je metabolicky jiný než ostatní jídla a nápoje. Za normálních podmínek vaše tělo získává z kalorií energii – ze sacharidů, tuků a bílkovin, které jsou pomalu tráveny a absorbovány naším trávícím systémem. Ale tento proces se za přítomnosti alkoholu mění. Když pijete alkohol, tělo ho vnímá jako toxiny a nespustí se proces trávení.
Pokud pijete nalačno, alkoholové molekuly se rychle rozptýlí přes stěny žaludku a dokážou dosáhnout mozku a jater v rámci minuty. Tento proces je pomalejší, pokud již v žaludku máte jídlo, ale jakmile jídlo dosáhne do tenkého střeva, získává alkohol prioritu a vstřebává se do krevního řečiště.
Pokud pijete pomalu, játra všechen alkohol zachytí a nepustí ho do dalších orgánů. Pokud ale pijete rychle, alkohol cirkuluje celým tělem až do chvíle, kdy jsou játra schopna ho zachytit. A když se tělo zaměřuje na zachycení alkoholu, není schopné absorbovat sacharidy a tuk. Proto jsou tyto kalorie uloženy jako tělesný tuk.
Alkohol je diuretický – to znamená, že způsobuje dehydrataci. Spolu s vodou přichází tělo i o minerály (hořčík, draslík, kalcium, zinek), které jsou zodpovědné za chemické reakce v lidském těle.
Alkohol obsahuje 7 kalorií na gram a nemá žádnou nutriční hodnotu. Mimo to alkohol také snižuje zábrany, což není příliš dobré pro váš dietní plán. Pití alkoholu v průběhu nebo před jídlem vede k přejídání, a navíc máte chuť na nezdravá jídla – zejména mastná a smažená jídla. Proto je lepší objednat si alkohol až po jídle.
Také doplňky k nápojům – arašídy, chipsy – jsou většinou slané a nutí vás pít více. Abyste se vyhnuli přílišnému množství alkoholu, dejte si mezi alkoholickými nápoji vždy i nealkoholický nápoj.