Ach ty pupíny. Kdo se s nimi nikdy nesetkal má obrovské štěstí. Většina z nás si s nimi však užívá své. Babských rad, které by měly s akné zatočit, je celá řada. Mnoho lidí si např. na pupínky nanáší zubní pastu s nadějí, že je vysuší a bude od nich pokoj. K takové léčbě se rozhodně neuchylujte. Pasta umí napáchat mnohem více škody než užitku a pokožku nepříjemně podráždí. Spolehněte se raději na přípravky přímo určené k léčbě akné.
Akné a proč vzniká?
Akné patří mezi nejrozšířenější nemoci kůže. V pubertě se jedná vůbec o nejčastější onemocnění. Více než 85 % lidí se s ním v životě minimálně jednou setkalo. Jejich hlavním projevem je vznik nám všem dobře známých vřídků. A proč vůbec vznikají? V kůži dojde k uzavření mazových žláz, čím dojde k jejich zánětu. Pokud jsou tyto záněty těžké, může to mít za následek až vznik jizev. Jizvy po akné mohou velmi negativně ovlivnit lidskou psychiku. Při správné péči a životosprávě však můžete projevy akné zmírnit a minimalizovat tak škody, které na vaší pleti způsobuje. Nejčastěji se projevuje na obličeji v oblasti tzv. T-zóny (čelo, nos, brada), na ramenou a horní části hrudi. Mnoho lidí trápí také akné na zádech.
Aby akné nebylo ještě horší
Vznik a projevy akné výrazně ovlivníte vaší životosprávou. Existují potraviny, které byste měli hojně zařadit do svého jídelníčku. A také naopak potraviny, kterým byste se měli vyvarovat. Mezi potraviny z první skupiny patří acidofilní nebo kefírové mléka. Výsledkem jejich konzumace je zlepšení funkce metabolismus. A to díky příznivému prostředí pro střevní bakterie, které mléko vytvoří. Do svého pitného režimu byste měli zařadit také kopřivový, mátový či pampeliškový čaj.
Naopak cukr, bílou mouku, kravské mléko, tavené sýry, červená masa a smažená jídla byste měli úplně vyloučit. Tak dlouho démonizovaná čokoláda nemá na vznik akné žádný vliv, a proto se nemusíte bát občas si zamlsat.
Péče o problematickou pleť
Při péči o aknózní pleť je nejdůležitější zásadou její pravidelné a důsledné čistění. Vhodné jsou přípravky s benzoylperoxidem a zinkem, např. zinkové čistící mýdlo. Výborná je i přírodní kosmetika, např. s obsahem tea tree oleje či mateřídoušky. Je také zásadní, aby byla pleť vláčná, avšak ne mastná. Mastné krémy proto vhodné v žádném případě nejsou. Sáhněte po gelech a emulzích, které jsou určeny pro tento typ pleti.
Pokud jde o dekorativní kosmetiku, musíte si také dát pozor na to, co si na pleť nanášíte. Volbou nevhodného make-upu byste mohli celou situaci ještě zhoršit. Zvolit můžete dekorativní kosmetiku přímo určenou pro problematickou pleť.
Léčba akné
Pokud jsou projevy akné vážnější a nepomůže ani důkladné čištění a péče o pleť, můžete se obrátit na odborníky. Nabídnout vám můžou léčbu pomocí laseru, lokální léčbu demodexu, fototerapeutickou léčbu nebo celkovou léčbu. Pod léčbou celkovou je myšleno nasazení léků. Jde o krajní řešení u těch nejzávažnějších případů. Lokální léčba demodexu znamená externí aplikaci látek bohatých na síru, zinek, bór a další pleti prospěšné látky. Při fototerapeutické léčbě jsou ničeny bakterie způsobující akné. Tato léčba se používá u lehčích forem. Naopak laser stimuluje buňky k výrobě kolagenu.
Akné tak nějak k životu prostě patří. Postupně odezní s odchodem puberty. Mnoho lidí jím ale trápí i po jejím skončení a objevuje se i v pozdějším věku. Nemusíte si zoufat, účinných prostředků na zbavení nepříjemných pupínků existuje mnoho.