Vyzkoušeli jste přírodní kosmetiku? Co na ni říkáte? Při prvním pokusu vás totiž může několik věcí zarazit. A to proto, že je trochu jiná než ta, kterou seženete běžně v obchodech. Což vás může mást. Ovšem rozhodně ji nezatracujte. Výrobky přírodní kosmetiky totiž fungují trochu jinak než ty klasické. Zde jsou čtyři nejčastější věci, které vás mohou překvapit:

Obsah

1. Šampóny, mýdla nebo sprchové gely tolik nepění

V prodejně jste si zakoupili přírodní sprchový gel, měl krásný design, úžasně voněl, ale po nanesení na tělo téměř nepěnil. Nebo jen trochu. Také jste si pomysleli něco o nekvalitních výrobcích a vrátili jste se ke své konvenční značce, co používáte roky? Jak je tomu ve skutečnosti?

Právě menší pěnivost je jedním z rozdílů běžné a přírodní kosmetiky. A to proto, že za krásnou pěnou v normální kosmetice stojí složka, která se nazývá lauryl sulfát sodný (SLS). Problém s ní nastává nastává v okamžiku, kdy není z pokožky dobře smyta. Tehdy může docházet k podráždění pokožky nebo jejímu vysoušení.

V přírodní kosmetice ji však většinou nenajdete. Důvod?

  • Přírodní produkty se snaží být k pokožce co nejšetrnější a podporovat nastartování jejích přirozených procesů.
  • Samotná výroba. Syntetická varianta se získává z ropy. Varianta přírodní pak z kokosového nebo palmového oleje.

2. Je mnohem dražší než ta klasická

Ať už vyzkoušíte přírodní šampon, mýdlo, čistící mléko na pleť nebo kosmetiku na celulitidu,zřejmě vás zarazí vyšší cena. I zde je jasné a jednoduché vysvětlení – složení.

  • Konvenční kosmetika většinou obsahuje produkty z ropy a další syntetické látky. Proto je její výroba levná a finální výrobky se proto pohybují v nižší cenové hladině.
  • Produkty přírodní kosmetiky se snaží dostát svému jménu a používají složky přírodního charakteru. Ty jsou však dražší.
  • I v případě přírodní kosmetiky je dobré sledovat složení, protože ne každý výrobek je opravdu to, za co se vydává. To platí hlavně u těch levnějších produktů.
  • V případě, že tápete, pomohou různé certifikace . Nejznámější jsou cerifikáty Ecocert, CKP, Cosmos nebo Cosmébio.

3. Doba expirace bývá kratší, než jak je tomu u běžné kosmetiky

Jste zvyklí na to, že vám krémy vydrží roky? S přírodní kosmetikou to tak není. Většinou je nutno ji spotřebovat do roka, někdy i dříve. Důvodem je zase složení.

  • Za skutečností, že běžná kosmetika vydrží roky, stojí hlavně parabeny. Mají sice skvělé konzervační účinky. Jenže mohou být karcinogenní a narušovat hormonální rovnováhu těla.
  • Přírodní kosmetika se už z principu snaží různým konzervačním látkám vyhnout. Díky tomu je šetrnější k pokožce i zdraví. To si ovšem vybírá svou daň právě v podobě menší trvanlivosti.

4. Výsledky nejsou instantní. Je třeba trochu trpělivosti

Možná to znáte. Suchou pleť stačí natřít krémem a hned je vypnutá a krásná. Zacuchané a krepaté vlasy stačí umýt tím správným šamponem a hned budou zase krásné a hebké. Jenže jen na chvíli. Pak zase následuje návrat k originálnímu vzhledu. Proč?

Příkladem mohou být silikony, které se nachází v běžných šamponech. Ty vlas obalí a ze začátku jej i chrání. Postupem času se však tento obal stává nepropustnou pastí. Ten nemůže dostávat tolik hydratace, kolik by potřeboval, a jeho kvalita se zhoršuje. A vy se nacházíte v bludném kruhu. Vlasy chvíli krásné, většinu času však nic moc.

V přírodní kosmetice silikony ani další složky, na kterých si pokožka vytváří závislost, nenajdete. Ovšem má to jeden háček. Nepřináší žádné okamžité výsledky. Spíše naopak. Například vlasy. Ty se vám ze začátku budou zdát v horší kondici. Právě jak se z nich budou vymývat silikony. Ale pak dojde k trvalému, viditelnému zlepšení. Jakmile dojde k přirozené obnově zničené struktury. Chce to jen čas. Pak nebudete litovat.

A co vy? Jaké kosmetické přípravky používáte?